Na jakie grupy się w Polsce dzielimy?
Różnią nas pokolenia, wyznawane wartości, codzienne style życia i światy, w których funkcjonujemy. Ale to wszystko nie musi nas jeszcze dzielić
Jeśliby sądzić po wynikach ostatnich wyborów parlamentarnych, to Polska jest podzielona na pół. Prawie połowa wyborców oddała głos na partie prawicowe (PiS i Konfederację), a ponad połowa na partie centrowe (KO, PSL, Trzecia Droga) i lewicowe (Lewica). Te drugie przejęły władzę – przy silnym oporze dotychczasowej partii rządzącej. Każde wybory przynoszą zaostrzenie podziałów, bo taka jest logika kampanii: zebrać możliwie dużą grupę wyborców we własnym obozie – wyraźnie przy tym zaznaczając różnice względem obozu „po drugiej stronie”.
Jeden naród, siedem segmentów
Ale sympatie wyborców są bardzo niestałe. Politycy muszą ciągle zmieniać programy, by jak najlepiej obsługiwać ich oczekiwania i potrzeby. Nasze poglądy polityczne są wypadkową głębszych przekonań, które budujemy przez całe życie, a częściowo wynosimy z naszych rodzin i otoczenia. Na te przekonania składają się m.in. wyznawane przez nas wartości (np. katolickie); styl życia, który przyjęliśmy (np. wielkomiejski); świat, w którym się poruszamy (np. wieś) i pokolenie, do którego należymy (np. powojenne).
Organizacja More in Common Polska zrobiła w 2023 roku obszerne badanie na temat tego, co łączy i dzieli Polaków. Zamiast o poparcie dla partii badacze pytali ludzi o ich przekonania i stosunek do życia – szukali dużych grup, które podobnie myślą o świecie, Polsce i sobie samych. W polskim społeczeństwie znaleźli siedem takich segmentów:
Raport szczegółowo opisuje, co kryje się za każdą nazwą. Tutaj podajemy tylko skrótowy opis:
- Niezaangażowani normalsi (30%) – to rodacy, którzy zajmują się własnymi sprawami, chcą zgody i dobrobytu, ale mało interesują się w polityką.
- Spełnieni lokaliści (18%) – działają lokalnie, są szanowani i dumni ze swojego dorobku. Nie boją się zmian, mają pozytywny stosunek do ludzi.
- Pasywni liberałowie (15%) – patrzą głównie na własny interes i sukces. Lubią Unię i wolny rynek, ale liczą przede wszystkim na siebie.
- Zawiedzeni samotnicy (15%) – czują, że wypadli z wyścigu i mają poczucie niesprawiedliwości. Są osamotnieni, z niepokojem patrzą w przyszłość.
- Dumni patrioci (11%) – są konserwatywni, lubią własne towarzystwo i są podejrzliwi wobec innych. Popierają rządy twardej ręki.
- Postępowi zapaleńcy (7%) – to ci, którzy angażują się w obronie praw mniejszości, klimatu i liberalnych wartości. Polityka jest dla nich ważna.
- Oddani tradycjonaliści (5%) – cenią tradycję i patriotyzm, wyznają konserwatywne wartości. Bliscy Kościołowi, są rodzinni.
ZOBACZ KOLEJNY ARTYKUŁ:
O co spieramy się w rodzinach? >>
Rodzice: kto przytula, a kto dyscyplinuje?
Partner: Kruk SA
22 stycznia 2025
Zapisz się na dialogDom: kto zajmuje się dziećmi, a kto robi remont?
Partner: Kruk SA
5 lutego 2025
Zapisz się na dialogDialog o poglądach – online
- 12 osób o różnych poglądach
- aktualny temat ogólnopolski
- rozmowa bez kłótni i złośliwości
- 2 prowadzących
- bezpłatny udział
- formuła online
Trening dobrej rozmowy – online
- 30-50 osób z różnych środowisk
- uczestnicy wybierają temat spotkania
- praktyczne ćwiczenia z dobrej rozmowy
- 2 trenerów
- bezpłatny udział
- formuła online