RAPORT: Podsumowanie serii dialogów klimatycznych
122 osoby i 10 dialogów na tematy związane z klimatem i środowiskiem - podsumowujemy projekt Fundacji Nowej Wspólnoty i European Climate Foundation.
Kwestia środowiska jest jednym z obszarów, który potrafi dzielić. Młodzi wojują i nalegają na szukanie rozwiązań, a starsi widzą w proekologicznych regulacjach ucisk i stratę dla kraju. Ale czy na pewno tak jest? W 2023 roku przeprowadziliśmy serię 10 dialogów, podczas których staraliśmy się dowiedzieć, co Polki i Polacy myślą na tematy związane z klimatem i środowiskiem. Rozmowy w zróżnicowanych grupach dały obraz wątków dzielących i łączących Polaków i Polki. O całym projekcie i jego efektach przeczytacie w naszym raporcie!
Po co to zrobiliśmy?
Celem raportu jest ukazanie, w jaki sposób można prowadzić rozmowy i edukować na temat klimatu, włączając obywateli i motywując ich do działania. Zależy nam również na zidentyfikowaniu narracji oraz ram komunikacyjnych, których warto unikać. Przedstawiamy wnioski zarówno na poziomie wybranych tematów (energetyka, suwerenność żywieniowa, zmiany klimatu), jak i na poziomie przekrojowym.
Mamy nadzieję, że materiał ten będzie pomocny dla osób, które na co dzień zajmują się edukacją klimatyczną czy komunikacją na temat zjawisk związanych ze zmianami klimatu w konkretnych obszarach. Jest również adresowany do grup działaczy zaangażowanych sektorowo w konkretne sprawy, z zamiarem zaprezentowania, jak można włączać innych, przekonywać oraz budować międzysektorowe sojusze i szersze koalicje.
Co znajdziesz w raporcie?
Raport otwiera zbiór dziesięciu spostrzeżeń – Co wynika z dialogów o środowisku i klimacie – który powstał na bazie przeprowadzonych przez nas dialogów. Wierzymy, że uwzględnienie tego zbioru wiedzy jest ważne, aby możliwa była konstruktywna i angażująca rozmowa na temat różnych aspektów kryzysu klimatycznego i jego konsekwencji.
Następnie zagłębiamy się w każdy z przeprowadzonych dialogów. Analizę poszczególnej rozmowy rozpoczyna zestawienie tematów, które wybrzmiały spontanicznie. To również informacja o wątkach, które nie pojawiły się w dyskusji. Każdą z sekcji kończymy wydobyciem wspólnych ram, które są przedmiotem konsensusu i mogą być podstawą dalszej komunikacji.
Dodatkowo, podsumowania poszczególnych dialogów pozwalają na bliższe zapoznanie się z jego przebiegiem – poznanie osób, które uczestniczyły w spotkaniu i ich wypowiedzi.
Raport powstał na podstawie rozmów z osobami, które wyraziły chęć uczestnictwa w dialogach dotyczących kwestii klimatycznych. Wzięli w nich udział ludzie o różnej wiedzy i stopniu zaangażowania. Spotkania odbywały się z dbałością o dobrostan uczestników ze strony moderatorów. Rozwijały się naturalnie, co znaczy, że prowadzący nie posiłkowali się listą konkretnych zagadnień do poruszenia.
Wrażenia uczestników
Dla wielu osób uczestniczących dialogi były okazją do rozmowy na temat, który ich porusza, w trybie, którego na co dzień nie mają: z poczuciem bezpieczeństwa i gwarancją wysłuchania, z możliwością wniesienia swoich argumentów i zgłoszenia wątpliwości. Dla biorących udział w spotkaniach wartością była wymiana myśli, w której można poznać różne doświadczenia, a celem nie jest przekonywanie czy agitacja.
Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się o przyjętej formie rozmowy. Jako wartościowe wymieniali: możliwość wymiany poglądów w atmosferze wykluczającej kłótnie i sprzeczki, możliwość spojrzenia na problemy z innej perspektywy, otwartość i przestrzeń na emocjonalne przeżywanie tematów, budowanie poczucia wspólnoty i przełamywanie uczucia samotności w walce o klimat.
Dziękujemy za zaufanie, otwartość i dzielenie się nie tylko swoimi poglądami i wiedzą, ale przede wszystkim osobistymi emocjami i doświadczeniami. Dzięki temu możemy opowiedzieć o tym, co było dla Was ważne w rozmowach o klimacie. Jest to punkt wyjścia i początek dalszych dyskusji, które będą doświadczeniem wielu kolejnych osób w Polsce po to, by stworzyć grunt pod wspólne działania.
Zobacz dialogi w tym projekcie
Kliknij i pobierz cały raport!
Projekt zrealizowała Fundacja Nowej Wspólnoty
dzięki wsparciu European Climate Foundation
Praca: kto zarządza, a kto współpracuje?
Partner: Kruk SA
11 grudnia 2024
Zapisz się na dialogPieniądze: kto wydaje, a kto oszczędza?
Partner: Kruk SA
9 stycznia 2025
Zapisz się na dialogRodzice: kto przytula, a kto dyscyplinuje?
Partner: Kruk SA
22 stycznia 2025
Zapisz się na dialogDom: kto zajmuje się dziećmi, a kto robi remont?
Partner: Kruk SA
5 lutego 2025
Zapisz się na dialogDialog o poglądach – online
- 12 osób o różnych poglądach
- aktualny temat ogólnopolski
- rozmowa bez kłótni i złośliwości
- 2 prowadzących
- bezpłatny udział
- formuła online
Trening dobrej rozmowy – online
- 30-50 osób z różnych środowisk
- uczestnicy wybierają temat spotkania
- praktyczne ćwiczenia z dobrej rozmowy
- 2 trenerów
- bezpłatny udział
- formuła online